Elárverezik az Andrényi-palotát [AUDIÓ]

A műkincsek és műemléképületek értékesítésére szakosodott Artmark Historical Estate internetes aukciós ház árverést hirdetett az aradi Andrényi-palota megvételére – írja a news.ro román nyelvű hírportálra hivatkozva a Maszol. A főutcán található impozáns épület kikiáltási ára 2,5 millió euró.

A kétszintes épületet 1880 és 1890 között építették neoromán stílusban. Ujj János Arad – Történelmi városkalauz című könyvében (Alma Mater Alapítvány, 2012) többek között az olvasható róla, hogy a gyoroki származású báró Andrényi Károly családjának a tulajdonában volt. A közel 2500 négyzetméteres telken fekvő U alakú bérpalota szárnyai hosszan benyúlnak a telekre, a két szárny között és a hátsó részen valamikor szép díszkertet alakítottak ki. A jobboldali emeleti feljáró egészét márványból építették, s máig megmaradtak az eredeti díszes ablakok és ajtók, ezenkívül a falak és a mennyezet stukkódíszítéséről is híres az ingatlan.

Az államosítás után, az 1950-es évektől kezdve az Andrényi-palotában működött a Pionírklub, amelynek a nevét az 1989-es rendszerváltozás után Gyerekpalotára változtatták. „Amióta az eszemet tudom, már a gyerkkoromban ott volt a pionírok klubja” – erősítette meg a Maszol érdeklődésére Pellegrini Miklós Arad megyei főtanfelügyelő-helyettes, hozzátéve, hogy az épület tulajdonosa nem először próbálkozik az értékesítéssel. „Úgy tudom, hogy szállodának szeretnék eladni, persze, ehhez jelentős felújításokra lenne szükség – tette hozzá. – A rendszerváltás után, a 2000-es évek elején rendeződött az épület tulajdonjoga, de azt nem tudom, milyen úton-módon szerezte meg az a cég, amelyiktől mi béreljük. Havonta körülbelül tízezer lej a bérleti díj, amit a tanügyminisztérium utal át nekünk, hogy kifizessük. A legnagyobb gondunk az, hogy hová költöztessük az ott működő szakköröket, ha eladják az épületet. Mintegy harminc különböző csoportba körülbelül ötezer diák jár, és ezeket a foglalkozásokat nem lehet szétszórni a városban, nem mondhatjuk a gyerekeknek, hogy menjenek egyik vagy másik külvárosba. Ha felépül a Ligeti-tó mellett, a tanfelügyelőség szomszédságában az új Gyerekpalota, akkor meglesz a helyszín, de az még két-három évbe beletelik.”

Pellegrini Miklós szerint az is elképzelhető, hogy „bérlővel együtt eladják az épületet”, és majd a leendő új tulajdonossal kell egyezkedniük a további bérleti díjról. Az Andrényi-palota szerepel a műemléképületek listáján, az Artmark Historical Estate szerint az értékét 2,8–3 millió euróra becsülik.

Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt összeállítását, amely a Temevsári Rádió Magyar adása számára készült:

A rovatból ajánljuk:

Meghódítja Aradot a római birodalom – két hónapig tart a múzeumban a kiállítás
A látogatók ókori találmányokat ismerhetnek meg, köztük 40 olyan hadigépezetet, amelyek innovatívnak számítottak a rómaiak korában. Megtekinthetők korabeli fegyverek és páncélzatok , a legionáriusok és a római polgárok hétköznapi használat tárgyai, ruházatai, miként a gladiátorok tragikus sorsát is bemutatják.
Kártérítést követel az államtól a korrupcióért elítélt, majd felmentett volt vingai polgármester
Az európai bíróság neki adott igazat a román igazságszolgáltatással szemben.
Emlékfát ültetnek néhai Almási Vince tiszteletére
Szombaton 13 órakor helyezik örök nyugalomra.
Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.