Egy évvel elhalasztják az újabb áfacsökkentést

Január elsejétől bevezetik az úgynevezett szolidaritási adót, valamint egy pótadót, amelyet az egészségre káros élelmiszerekre vetnek ki.

A parlament bizalmi voksára váró új kormány elhalasztja egy évvel a 2018. január elsejére tervezett egy százalékpontos áfacsökkentést, így a jelenleg 19 százalékos áfa csak 2019. január elsejétől csökken 18 százalékra – derült ki a beiktatásra váró kormány programjából, amelyet csütörtökön terjesztettek a törvényhozói testület elé.

Egyelőre marad a 19%-os áfa, de a káros élelmiszerekre

pótadót is kivetnek (illusztráció)

Klaus Iohannis elnök hétfőn bízta meg kormányalakítással Mihai Tudose miniszterelnök-jelöltet, az ő kabinetjének várhatóan csütörtökön délután szavaz bizalmat a parlament. Mint tudjuk, azt követően alakult ki kormányválság, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) megbuktatta Sorin Grindeanu volt kormányfőt, miután a szociáldemokrata pártelnök, Liviu Dragnea és Grindeanu viszonya megromlott. A PSD és a kisebbik koalíciós partnere, a liberális ALDE ugyancsak saját kormányt javasolt, ugyanakkor módosított kormányprogramot terjesztett a parlament elé. A korábbi kormányprogramhoz képest az áfacsökkentés egyéves elhalasztása mellett bevezetik január elsejétől az úgynevezett szolidaritási adót, valamint egy pótadót, amelyet az egészségre káros élelmiszerekre vetnek ki. A kormányprogram a szolidaritási adóról nem tartalmaz több részletet.

A társadalmi „méltányosság” jegyében a jelenlegi társasági adó helyett valamennyi vállalkozás esetében nem a nyereséget, hanem a bevételt adóznák meg. Emellett év végéig 20 százalékkal növelik a Romániában kitermelt és feldolgozatlanul exportált természeti ásványkincsek után az államnak fizetendő járadékot.

A Tudose-kormány programja sem mond le a bér- és nyugdíjemelésekről, valamint a társadalombiztosítási járulékok csökkentéséről. Az egyéni vállalkozók jövedelmi adóját januártól 16 százalékról 10 százalékra csökkentik, illetve adómentessé teszik a 2000 lej alatti jövedelmeket.

Románia az idén 3 százalékos államháztartási hiányt vállalt, de az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap, a román Költségvetési Tanács, valamint Klaus Iohannis államelnök kételyeit fejezte ki, hogy ezt tartani tudja a kormány. Szerintük hosszú távon nem tarthatók fenn a kormánykoalíció által megígért béremelések és adócsökkentések.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.
Elkészült a hazai elektromos töltőállomások térképe
Elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján.
Támogatják a termelést, de az értékesítést is kellene [AUDIO]
Állami segítséget igényelhetnek a paradicsom-, fokhagyma- és burgonyatermesztők.