Bebizonyosodott: megjelent a sertéspestis Aradon

Az élő sertések hatósági engedély nélküli adásvétele az állatállomány egészségét veszélyezteti és bűncselekménynek számít.

Arad és Temes megyében is kimutatták az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát – derült ki a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA) hétfői közleményéből.

Az állategészségügyi szakembereket múlt pénteken értesítették a Temes megyei Belence helyi hatóságai arról, hogy a faluban 23 házisertés pusztult el. A laborvizsgálatok hétfőn közzétett eredménye igazolta a Temes megyei faluban elhullott állatok ASP-vírusos fertőzöttségét. Ugyanakkor egy másik, Arad városából származó mintánál is megtalálták a fertőző betegség vírusát.

Az előzetes vizsgálatok kimutatták, hogy mindkét esetben az állatokat a törvényes előírások által megkövetelt azonosítók és állategészségügyi engedélyek nélkül vásárolták egy Bihar megyei férfitől. Az ANSVSA bűnvádi feljelentést tett a rendőrségnél és közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy az élő sertések hatósági engedély nélküli adásvétele az állatállomány egészségét veszélyezteti és bűncselekménynek számít.

Az ANSVSA legutóbbi, január 18-án közzétett összesítése szerint Romániában az ASP megjelenése óta 364 539 sertést kellett elpusztítani. A legutóbbi kimutatásban az ország 16 megyéjében azonosított 1127 fertőzésgóc szerepelt. A hatóság eddig 8535 állattartó számára fizetett ki összesen 251 millió lej (16,7 milliárd forint) kártérítést.

A fertőző gócok csaknem felét a Duna-deltát magába foglaló Tulcea megyében tartják számon, ahol a vaddisznók és a szabadon kóborló háztáji sertések akadálytalan érintkezése miatt terjedt el a kór. Az ASP először az ország észak-keleti térségében jelent meg tavaly nyáron, a magyar-ukrán román hármashatár közelében. Ebben a térségben lassult a fertőzés terjedése, és több

fertőző gócot sikerült már felszámolni, így ezek száma Szatmár és Bihar megyében 52-re csökkent.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.
Elkészült a hazai elektromos töltőállomások térképe
Elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján.
Támogatják a termelést, de az értékesítést is kellene [AUDIO]
Állami segítséget igényelhetnek a paradicsom-, fokhagyma- és burgonyatermesztők.